Nejčastějším izolantem pro zateplení fasád je jednoznačně polystyrén. Je levnější a má lepší tepelněizolační vlastnosti než minerální vata.
Na výběr izolace má vliv celá řada faktorů, nejdůležitějšími jsou tepelněizolační vlastnosti a cena. V obou těchto parametrech polystyrén hravě předčí druhého favorita na zateplení fasády – minerální vatu. Izolace z polystyrénu umožní při nižší tloušťce izolace dosáhnout stejné, nebo dokonce lepší tepelněizolační vlastnosti. A i to snižuje náklady na realizaci zateplení. Cena za metr čtverečný fasádního polystyrénu je téměř poloviční ve srovnání s minerální vatou. Minerální vata s kolmým vláknem je dokonce třikrát dražší.
Polystyrén je též jednoznačně lepším izolantem. Ano, prodávají se i minerální vaty, které extrudovaný polystyrén předčí, jejich cena je však extrémně vyšší.
Polystyrén se hodí pro difuzně uzavřené systémy zateplení
Jestliže je fasáda kvalitně zaizolovaná, běžně se nepředpokládá, že budou přes její zdi procházet vodní páry. V domech je proto nutné více větrat a v ideálním případě instalovat nucené větrání, tedy rekuperaci, která se o výměnu vzduchu postará.
Kdo chce difusně odvětrávanou fasádu, tomu běžný polystyrén jako materiál pro zateplení vyhovovat nebude. Polystyrén není favoritem ani u dřevostaveb, kde se jaksi automaticky předpokládá využití přírodních materiálů. Minerální vata se v tomto případě toleruje, další možnosti nabízí přírodní materiály, jakými jsou balíky slámy, konopná izolace i izolace z ovčí vlny.
Speciální polystyrény pro zateplení
Některé nevýhody polystyrénu lze eliminovat výběrem speciálního typu. Takové nabízí firma Baumit. Ta představila polystyrén nové generace. Jde o šedé izolační desky s obsahem infračervených absorbentů s až o 23 % lepšími tepelněizolačními vlastnosti. Baumit ale nabídl i polystyrénové zateplovací desky s paropropustnými otvory, jimiž eliminuje tradičně vzpomínané nevýhody polystyrenového zateplení fasád.